Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem ubytków pochodzenia próchnicowego i niepróchnicowego (nadżerki szkliwa, ubytki klinowe), odbudową tkanek zęba oraz profilaktyką przeciwpróchniczą.
Celem stomatologii zachowawczej jest:
oczyszczenie ubytku próchnicowego
ochrona twardych tkanek zęba i izolacja miazgi przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (chemicznych, bakteryjnych i termicznych)
przeciwdziałanie odnawianiu się procesu próchnicowego
zachowanie żywotności miazgi i odtworzenie kształtu zęba z przywróceniem jego funkcji.
Próchnicy można skutecznie zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę. Codzienna pielęgnacja oraz regularne wizyty u stomatologa pozwolą na utrzymanie zdrowej kondycji zębów.
Próchnica to choroba która powoduje stopniowe odwapnienie i rozpad twardych tkanek zęba. Niekorzystnie wpływa także na dziąsła i przyzębie. Najczęściej próchnica powstaje w wyniku nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, ale na jej rozwój duży wpływ ma również dieta – spożywane tłuszcze, białka, ale przede wszystkim słodycze!
Próchnica rozpoczyna się pojawieniem na powierzchni zęba białej matowej plamy. Jest to próchnica początkowa – ograniczona wyłącznie do szkliwa, leczymy ją bez użycia wiertła za pomocą zabiegu remineralizacji.
Leczenie to polega na pokryciu plam preparatami fluorkowymi lub preparatami hydroksyapatytu. W celu osiągnięcia lepszej skuteczności zabieg należy powtarzać. Nowością w leczeniu próchnicy początkowej jest preparat ICON, który już po jednorazowym nałożeniu zmniejsza widoczność plam oraz skutecznie zapobiega dalszemu rozwojowi choroby.
W sytuacji kiedy ubytek próchnicowy przekracza granicę szkliwno-zębinową zastosowanie znajdują wysokiej klasy estetyczne materiały kompozytowe. Przy użyciu najnowszej generacji nanokompozytów przeprowadzamy korektę kształtu zębów. Pacjentom, którzy obawiają się dolegliwości bólowych podczas leczenia oferujemy wspomagany komputerowo system bezbolesnego podawania znieczuleń Sleeper One 5.